Późny czy wczesny ślub?

piaty filmik – pozny i wczesny slub from Michał i Magda Dulemba on Vimeo.

Cześć, nazywam się Michał Dulemba i wraz z moją żoną Magdą, prowadzę firmę „Piękny dzień”. Dzisiaj opowiem o tym, jak dobrze wybrać godzinę, o której planujemy uroczystość. Chcę pokazać Wam plusy i minusy wczesnego i późnego ślubu. Chociaż wiemy, że często wybierana godzina jest podyktowana tradycją w rodzinie lub danym regionie np. w opolskim i na górnym Śląsku – śluby często odbywają się bardzo wcześnie, nawet o 12:00, czy 13:00. W Małopolsce i Warszawie najczęściej odbywają się o 17:00 lub 18:00.

Wczesny ślub

Jeśli zrobisz ślub wcześnie, załóżmy o 13:00, jest prawie pewnie (szczególnie w lecie), po obiedzie wyjdą na ogród na dwie, trzy godziny. Zamiast tańczyć na sali, będą spacerować i rozmawiać. Przy ślubie o 13:00 trzeba naprawdę wcześnie rano wstać do fryzjera i na makijaż, a później wytrzymać cały dzień w akcji ślubno-weselnej. W lipcu o tej godzinie jest prawie 40 stopni, więc wszyscy się pocą, a makijaże się rozpływają. Takie wesele, często po oczepinach szybko się kończy, bo ludzie są już po prostu bardzo zmęczeni.

Jeśli jednak planujesz ślub o 13:00 w październiku, może to być bardzo dobra decyzja, bo będziecie wychodzić z Kościoła jeszcze w ciągu dnia, a nie w zupełnych ciemnościach. Natomiast najważniejszym plusem takiej wczesnej pory jest kompletnie wyluzowany przebieg wesela. Na wszystko jest masa czasu, ewentualny poślizg nawet o godzinę, nie ma praktycznie żadnego znaczenia. Ludzie mają czas przywitać się, pogadać, zjeść coś i wypić, poczekać aż się trochę ochłodzi i wskoczyć na parkiet. Ekipa filmowa, czy fotograf ma sporo czasu żeby zebrać fajny materiał i zwykle nie ma problemu z montażem dłuższego filmu, czy większą ilością zdjęć.

Późny ślub

Plusy ślubu o 18:00 to całkiem ludzka temperatura na ślubie, czy w trakcie życzeń oraz znacznie łagodniejsze światło. Zwykle mamy też bardzo dużo czasu na zdjęcia na przygotowaniach, zdjęcia dekoracji i procesu przygotowywania sali – zgodnie z aktualnymi trendami. Para młoda ma możliwość, żeby zapoznać się przyzwyczaić się do obecności kamery i mniej się stresuje podczas samej uroczystości. Przy późnych ślubach, od rana jest tak duży luz czasowy, że kiedy zbliża się „godzina zero” nagle okazuje się, że masa rzeczy jest jeszcze nie załatwiona. Szybko rośnie wtedy tempo akcji i luz czasem zmienia się w lekki stres, więc planujcie tak, aby tego uniknąć.

Z minusów, przy standardowym 100 osobowym weselu mamy: godzinę na ślub, niecałą godzinę na życzeniach, powiedzmy pół godziny przejazdu na salę, godzinę obiadu. I nagle okazuje się, że mamy 21:30, a para młoda wychodzi dopiero na pierwszy taniec. Czyli zostaje nam trochę ponad 2 godziny do przysłowiowych oczepin. A zaplanowane są jeszcze: tort, podziękowania dla rodziców, i co najmniej jedna dodatkowa kolacja. Najczęściej, w tym czasie mieszczą się tylko dwa bloki taneczne. Zakładając skrótową wersje mszy na filmie, ciężko z takich 2-3 godzin na weselu zmontować dłuższy film, ponieważ często w trakcie pierwszego bloku tanecznego, ludzie się bawią zachowawczo i bardzo wiele osób zostaje jeszcze przy stołach. Jako rozwiązanie, sugerujemy czasem filmowanie do 2:00, ponieważ często między 1:00, a 2:00 w nocy udaje się nagrać sporo dobrego materiału i warto to wziąć pod uwagę podczas ustalania pakietu filmowego.

Posumowanie

Naszym zdaniem optymalna jest godzina 15:00 (+-godzina), w zależności od tego jak duże jest wesele, jak daleko jest na sale oraz w jakim miesiącu organizujecie ślub. W przypadku polsko-angielskich ślubów, należy jeszcze doliczyć czas przemówień, które często zabierają kolejną godzinę.

Dzięki za obejrzenie tego poradnika. Czekamy na Wasze uwagi, komentarze i pomysły na nowe filmiki. Do zobaczenia następnym razem!

Spytaj
o wolny
termin

882 656 557 / 732 187 063